SylwekK, steadycam, kran, slider


Idź do treści

Slider

Złożyło się kiedyś, że zacząłem projektować sterownik slidera na zamówienie, który to projekt na dłuższą chwilę niestety zawiesiłem. Za namową znajomych postanowiłem kontynuować prace - głowna pętla programu była już w pełni działająca to szkoda było wyrzucać... :) Tak oto powstał malutki energooszczędny i funkcjonalny moduł, którego zapakowałem w niewielką obudowę z kilkoma przyciskami. Zrobiłem w końcu naklejkę, która jakby nie patrzył zawsze doda trochę uroku :)

Sterownik ten jest niezastąpionym pomocnikiem przede wszystkim fotografa (i...lub...filmowca), lubiącego eksperymentować z obrazem. Stosunkowo prosto pozwala uzyskać modne ostatnio timelapsy lub też po prostu płynnie nagrać ujęcie w ruchu. A za ten ruch odpowiada bipolarny silnik krokowy, bo do takiego typu silników właśnie jest przeznaczony sterownik.
Urządzenie standardowo zaprojektowałem wedle przede wszystkim moich potrzeb z uwzględnieniem lat praktyki za obiektywem oraz po wysłuchaniu litani znajomych co oni to by nie chcieli w takim sterowniku. Po podsumowaniu i przemyśleniu kilku kwestii zdecydowałem się zostawić to co faktycznie może się przydać w pracy fotografa/ filmowca czyli tylko niezbędne funkcje. Zbędnych opcji jest bardzo mało i są na tyle ciekawe, że też z czasem stają się niezbędne :) Zrezygnowałem np. z zapamiętywania ścieżki w kilku punktach z ustawianiem różnych prędkości, bo... niech mi ktoś wytłumaczy po co na jednej poziomej osi taki bajer ??? Ile razy ktoś chciał nagrać ujęcie gdzie kamera jak pijana jeździ z różną prędkością w te i we w te ??? Jeśli dostanę sensowną odpowiedź do zastosowania tego efektu w praktyce to może nawet dodam tą opcję do programu :)

Sterownik współpracuje z silnikami krokowymi bipolarnymi i unipolarnymi na napięcie od 6 do 12V i max prądzie uzwojenia 1A.
Posiada trzy podstawowe tryby:
Drive, Timelapse, Animation

Podstawowe parametry.
(wszystkie parametry w opisie podane z kalibracją dla koła napędowego 14,28mm)


[Ogólne]
- obsługa silników bipolarnych i unipolarnych od 5 do 12V max 1A na kanał (możliwość zasilania z aku Li-jon 7,4V)
- obsługa czterema przyciskami (dynamiczny joy nie ma uzasadnienia w zastosowaniu do slidera)
- ruch lewo prawo pod przyciskiem (z aktywną opcją RAMP czyli płynne przyspieszanie/zwalnianie)
- ustawianie prędkości (cały zakres obejmuje 0,7-100mm/s)
- w menu niewidoczne opcje niepotrzebne dla innych trybów (czyni menu bardziej przejrzystym i intuicyjnym)
- po prawidłowym skalibrowaniu kroki przeliczane są na rzeczywiste odległości w [mm] i czas w [s]

[Drive]
Czyli jazda z punktu A do B i odwrotnie (programy działają w obu kerunkach) z uwzględnieniem płynnego startu i stopu.
Oczywiście można zdefiniować prędkość w szerokim zakresie. Można też zapętlić ruch (...i ustawić czas między powtórzeniami).

- zakres prędkości regulowany od 7 do 100 mm/s
- zaprogramowany początek i koniec trasy z ustawianym przyspieszeniem /zwolnieniem (RAMP)
- ustawianie ścieżki przyciskami lub przez podanie konkretnej wartości (w krokach)
- praca w obie strony, tzn. po wykonaniu ścieżki ponowne wciśnięcie start robi tą samą drogę w drugą stronę
- opcjonalny "hold" wózka

[Timelapse]
Do pstrykania zdjęć co określony czas (lub odległość) na sliderze. Tryb pozwala uzyskać efektowne filmy.

- ustawianie ścieżki (start/stop)
- ustawiane co ile kroków (max 32000) ma robić fotkę
(jeśli jest już ścieżka ustawiona to pokazuje ile fotek na tej ścieżce zrobi)
- czas między fotkami (od 1s do 1h)
- tryb "bulb"
- tryb jazdy ciągłej i przerywanej
- teoretyczny zakres tworzenia timelapsa na 1m sliderze od 10s do... 325 dni(!)
- wyjście sprzętowego wyzwalania migawki

[Animation]
Tworzenia animacji. Wózek przesuwa się o zadany odcinek w dowolnym wybranym kierunku i ster wysyła impuls wyzwalający migawkę.

- ustawienie kroku
- powtórka zdjęcia


Ster posiada programowy hamulec więc ujęcia "pod górkę" to nie problem. Jest też samowyzwalacz, regulacja mocy, którą dodatkowo algorytm reguluje w czasie rzeczywistym w zależności od obrotów silnika - ma to na celu minimalizację drgań, wytwarzane przez silniki krokowe. Jest tryb bulb, można też zapamiętać ustawienia jako domyślne aby za każdym razem nie wprowadzać ich na nowo. No i oczywiście jest szybka kalibracja (w trybie serwisowym) aby odmierzane odcinki i czasy się zgadzały z tym co sobie ktoś zaplanował :)

Poniżej kilka filmów z działania sterownika na prototypowych listwach.


Kiedy już przestała mnie bawić jazda w lewo i w prawo postatnowiłem nieco pokombinować i tak oto powstał na bazie powyższego kolejny sterownik (płyta główna ta sama tylko nowy soft) tym razem dwukanałowy gdzie jeden kanał odpowiada za jazdę natomiast drugi za obrót głowicy zamontowanej na wózku. Ten sterownik obsługuje dwa zwykłe silniki DC (np. takie jak od kranu kamerowego). Daje to niesamowite możliwości w kreowaniu obrazu. Można, np. błyskawicznie ustawić początek i koniec jazdy idealnie zsynchronizowany z ruchem obrotowym w taki sposób, aby kamera/aparat cały czas patrzyły w jeden punkt ze zmieniającym się kątem patrzenia. Wkrótce postaram się nagrać i umieścić tu jakiś filmik.
Dokładność przejazdów bez względu na prędkość jest na poziomie 0,1mm choć program jako minimum dopuszcza wpisanie 1mm.
W praktyce po ustawieniu 700mm ścieżki i półgodzinnej zabawie na tej ścieżce z różnymi prędkościami, rampami, timelapsami, itp. itd. generalnie mordownia... nie zauważyłem jakiejś odchyłki w przejechanej odległości :)

Ster ten posiada większość opcji co powyższa wersja krokowa. Nie ma natomiast trybu animacji - jest tak rzadko używany, że szkoda mi było pamięci w procesorze i przeznaczyłem ją na inne wodotryski ułatwiające pracę. Poważny lifting przeszedł tryb Timep-lapse. Teraz na ustawionej ścieżce to użytkownik decyduje ile chce zdjęć, a program sam wyliczy podział. Jest reulowany prawie dowolnie czas impulsu na wyjściu FOTO, a przede wszystkim zdjęcie robione jest po odpoczynku czyli robi fotkę -> jedzie dalej -> pauza -> znowu fotka -> jedzie dalej ->pauza -> itd...
Można wreszcie zapisać swoje ulubione ustawienia i błyskawicznie z automatu ustawić wg nich menu, a do dyspozycji jest 10 pamięci. To co jeszcze wyróżnia nowy sterownik to dodatkowe potencjometry do szybkiego ustawiania prędkości i poziomu rampy (rozpędzania/zwalniania), które oczywiście działają nawet w trybie ręcznym i na bieżąco można kontrolować prędkość jazdy. Jest też lepszy kontakt z użytkownikiem podczas wykonywania się programu - w czasie rzeczywistym ucieka pasek postępu i wyświetla info ile mm jeszcze zostało do przejechania.


Tak właśnie wygląda moja skatowana testowa wersja sterownika po przeróbkach. Te dwa działa z prawej strony to właśnie potencjometry. W planach mam już zmianę obudowy, ale zanim to następi jeszcze pewnie zejdzie trochę czasu :)

Sterownik slidera też doczekał się aluminiowej obudowy. W tym wypadku kolorystyka, w przeciwieństwie do sterownika kranu, pozostanie w dawnym stylu BW.

Tu przykładowe filmy nagrane na szybko z efektem jaki można uzyskać. Pierwszy w trybie "Drive", a drugi to sposób ustawiania trasy. Prawda, że intuicyjny... ;)


Powrót do treści | Wróć do menu głównego